GİRİŞ

E-Posta
Şifre

YENİ ÜYE

Ad
Soyad
E-Posta
Şifre
Şifre Tekrar
Ürün sepete eklendi
Aramıza Hoşgeldin!
Welcome Abroad!
Bültene başarıyla üye oldun.
Teşekkürler!
Thank you for subscribing to
our newsletter.

1500 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO

İLK SİPARİŞTE %10 İNDİRİM İÇİN ÜYE OLUN! İNDİRİM KODU: HELLOPC10

Emzik Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Konu emzik olunca her kafadan bir ses, her deneyimden bir yorum gelmeye başlar. "Kesinlikle emziğe başlatma" diyenler de olabilir, "Emzik sayesinde gece uyku uyuyabildim, iyi ki emzik diye bir şey icat edilmiş" diyenler de. Emziğin yararları ve zararları konusunda oluşmuş pek çok ön yargı ve hurafe niteliğinde bilgiler etrafta kulaç atarken, bu bilgi kirliliğini biraz olsun azaltmak ve emzik hakkında doğru bilinen yanlışları sıralamak istedik.

Bebeklerin Uyurken Emzik Emmeleri Risklidir

Tam tersi; yapılan çalışmalarda, emzik kullanan bebeklerde ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riski daha düşük bulunmuştur. Bebeklerin emme sırasındaki periyodik hareketleri, onları daha hafif bir uyku durumunda tutar; bu nedenle nefes almayı bırakma riskleri daha azdır. Bebeklerin ağzında bir emzik olması, hava yolunun açık kalmasına da yardımcı olur. Amerikan Pediyatri Akademisi de ani bebek ölümlerinin önüne geçmek için gece uyurken bebeklerin emzik emmesini öneriyor.

Anne Sütü Alan Yeni Doğanlar Asla Emzik Kullanmamalıdır

Amerikan Pediyatri Akademesi, anne sütü alan bebeklerin, emme alışkanlıklarının iyice yerleştiği yaklaşık bir aylık döneme kadar emzik kullanmayı beklemelerini öneriyor. Bebeklerin güçlü emme içgüdüsünün ilk birkaç haftalık dönemde tamamen emzirmeye odaklı olması gerekiyor. Bununla birlikt takip eden haftalarda anne sütü alma konusunda veya annede düşük süt üretimi gibi bir sıkıntı olmadığı müddetçe yenidoğanın emzik kullanmasında yanlış bir şey yoktur.

Emzikler Diş Sorunlarına Neden Olur

Çoğu bebek için emzik emmenin, özellikle ilk iki yılda hiçbir zararı yoktur. Bebeklerin yumuşak ağız yapıları nedeniyle, bir emzik damakta ve dişlerde ne kadar değişiklik yaparsa yapsın, damak ve diş yapısı kendi kendini düzeltme eğilimindedir. Önemli olan çocuğunuzun emziği bıraktığı yaş değil, aynı zamanda ne kadar kuvvetli emdiğidir. Nazik emiciler ön dişlerine daha az baskı uygularlar ve emziği 3 yaşına kadar hatta daha uzun süre kullanabilirler. Öte yandan, daha enerjik emen bebeklerde 18 ay civarında ısırmalarında gözle görülür sorunlar gelişebilir. Bu nedenle daha güçlü emzik emen bebeklerin, 3 yaşından önce emzik emmeyi bırakması gerekebilir.

Emzik Kullanımı Konuşmayı Etkiler

Sınırlı emzik kullanımı kalıcı sorunlara yol açmaz. Yalnız çocuğunuz konuşmayı ve sosyalleşmeyi öğrenirken emzik kullanımı sınırlandırılmalıdır. Sürekli emzik kullanan bir bebek, kelimeleri telaffuz ederken dilin nasıl yerleştirildiği ile ilgili sorunlarla karşılaşabilir. Yoğun ve sık emzik kullanımı, dili peltekliğe neden olacak şekilde etkileyebilir ve bu durum kullanım sınırlandırılarak kolaylıkla giderilebilir.

Emziğe Alıştırmak İçin Bal veya Meyve Suyu Kullanılabilir

Kesinlikle yanlış bir önermedir. Bal veya şeker içeren içeceklerin kullanılması süt dişlerinde çürüklere yol açabilir. Bal alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Emzikler herhangi bir dış uyaran olmadan bebeklere verilmelidir.

Bazı Emzikler Diğerlerinden Daha İyidir

Birçok emzik, çocukların dişleri için üstün olduğunu iddia etse de, özellikle tüm çocuklar emziklerini ağızlarının farklı bölümleriyle emdikleri için, birini diğerinden daha iyi sayacak kadar akran incelemesi araştırması yapılmamıştır, diye açıklıyor Dr. Delarosa. Bununla birlikte, yaşa uygun bir emzik kullandığınızdan emin olun. Swanson, "Çok büyük, yürümeye başlayan çocuk emzik kullanan bir yenidoğan veya çok küçük bir bebek emziği kullanan bir yürümeye başlayan çocuk istemezsiniz, çünkü o zaman ısırığı etkileyebilir" diye uyarıyor. Uzmanlar ayrıca bebeğinizin ağzında parçalanmaması için tek parça bir emzik önermektedir.

Çocukların Emzikten Vazgeçmesi Çok Zordur

Çocukların büyük çoğunluğu 3,5 ya da 4 yaşına kadar bu alışkanlığı bırakma eğilimindedir. Çocuklar kendi haline bırakılırsa, özel törenlere, rüşvetlere ya da anne babaların utandırmalarına gerek kalmadan emziğinden eninde sonunda vazgeçecektir. Emziği bırakma eğilimi, genellikle okul öncesi dönemde, emzik kullanmayan akranları görmeye başladıkları ve akran baskısı yaşadıkları zaman ortaya çıkabilir.

Kaynaklar:

www.parents.com

https://www.niniobaby.com/

https://www.momtastic.com/

https://youaremom.com/

https://www.scientificamerican.com/

https://www.fatherly.com/

Üye ol, ilk alışverişte %10 indirim fırsatı kazan!

Tüm sitede geçerli ilk alışverişinizde kullanabileceğiniz %10 indirim kodu için üye olun!