GİRİŞ

E-Posta
Şifre

YENİ ÜYE

Ad
Soyad
E-Posta
Şifre
Şifre Tekrar
Ürün sepete eklendi
Aramıza Hoşgeldin!
Welcome Abroad!
Bültene başarıyla üye oldun.
Teşekkürler!
Thank you for subscribing to
our newsletter.

1500 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO

İLK SİPARİŞTE %10 İNDİRİM İÇİN ÜYE OLUN! İNDİRİM KODU: HELLOPC10

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sorunu İçin Öneriler

Yenidoğan döneminde gaz problemi hem bebekler için sancılı hem de çaresiz hisseden aileler için oldukça zorlayıcı olabiliyor. Bu dönemden geçerken bebeğinize yardım etmek için yapabilecekleriniz kısıtlı olsa da, henüz yeni tecrübe ettiğim bu süreçte size de yardımı dokunacak birkaç adımı paylaşmak istedim.

1. BEBEĞİNİZİ İYİ DİNLEYİN VE NOTLARINIZI ALIN

İlk günden itibaren bebeğinizi iyi dinleyip verdiği tepkileri not almanız bence en önemli unsurlardan biri. Bebeğiniz hangi saatlerde sancılanıyor, sizin yediğiniz yiyeceklere farklı tepkiler veriyor mu, hangi pozisyonlarda daha rahat ediyor gibi bir çok değişik unsuru gün içersinde takip ederek not alın. Ben bu notlarımı Petit Günlük üzerinde not alarak, Selin’in genel günlük durumlarını, kendi beslenme düzenimi ve buna bağlı olarak Selin’in gaz ve uyku takibini yaptım.

2. RUTİN OLUŞTURUN

Yenidoğan dönemi kaotik bir süreç olsa da, bu kaosun içinde takip edebileceğiniz bir düzen oluşturmak mümkün. Ben belirli beslenme saatleri sonrası gazlanan Selin için rutinimize eklediğim küçük detaylarla oldukça etkili çözümler buldum. Örneğin, gece beslenmelerinde özellikle çok gazlanan Selin için sancılanmasını beklemeden, her gece beslenmesi ardından gazını çıkardıktan sonra kiraz çekirdeği yastığını kullanmak ona çok iyi geldi. İyi geldiğini farkettiğiniz şeyleri rutine oturtursanız çok daha kolay geçebiliyor bu süreç.

3. SABIRLI OLUN

Bu süreç özellikle anneler için çok yıpratıcı olabiliyor. Yeni doğum yapmış, hormonları değişmekte olan yeni bir anne olarak çaresiz, umutsuz hissetmeniz çok normal. Ama yalnız değilsiniz. Birçok aile benzer süreçlerden geçiyor ve inanın bana hiç geçmeyecek gibi geliyor olsa bile, geçiyor. Gaz sorununu çözmek için aynı anda bir çok şey denemek yerine, farklı yöntemleri ayrı ayrı deneyip sonuçlarını gözlemleyerek ilerleyin. Sonuç almadığınızı düşündüğünüz noktada farklı bir yönteme geçebilir veya birkaç yöntemi birleştirerek devam edebilirsiniz. Bu noktada en önemli şey, doktorunuzla koordineli giderek gaz sorununuzun şiddetini ve kaynağını iyi belirlemek. Bebeğinizin geçmek bilmeyen gaz sancıları varsa, bizim durumumuzda olduğu gibi, bu sancıların alerjik sebepleri de olabilir.

BEBEĞİNİZİN GAZ SANCILARINA İYİ GELECEK BİRKAÇ ETKİLİ ÖNERİ

MASAJ

Masaj anlık da olsa bebeğin rahatlamasına en çok yardımcı olan yöntemlerden biri. Kusmaların önüne geçmek adına beslenmelerden hemen sonra yapmak yerine en az bir saat geçmesini bekledikten sonra güzel bir kremle gaz masajı yapabilirsiniz. 'Bebekler için gaz masajı' örneklerini internetten araştırarak bulabilirsiniz. Masaj sonrası bebeklerin ayaklarının karınlarına doğru itilip geri çekilmesi ve bisiklet hareketi de de gazların rahat çıkarılmasına yardımcı oluyor.

KİRAZ ÇEKİRDEĞİ YASTIĞI veya KEMERİ

Bu kemer Selin’in en gazlı olduğu ilk üç aylık dönemde günlük rutinimizin bir parçası olmuştu diyebilirim. Bu dönemde hemen hemen her beslenmeden sonra Selin'in gazını çıkarıp, kiraz çekirdeği kemerini Selin'in karın bölgesine bağladık. Ona kesinlikle çok iyi geldi.

KARIN ÜSTÜ ZAMANI

Gün içinde her zaman başında durmak şartıyla Selin’i yüzüstü yatırdığımız zamanlar uyku arasında giren gaz sancılarını çok daha rahat atlattığını fark ettik. Ancak bu yöntemin gece uykuları için kesinlikle güvenli olmadığını hatırlatmam gerekir.

Buna ek olarak, bebeklerin ilerleyen haftalarda uyanık olduğu zamanlarda karın üstü yatırılarak geçirdikleri zaman da daha kolay gaz çıkarmalarına yardımcı oluyor. Karın üstü zamanı bebeğiniz için eğlenceli hale getirmek için kitaplar ve oyuncaklardan yardım alabilirsiniz.

TAMANY WINDSABLE KREM

Bu kremi Selin için evimize gelen bir yeni doğan hemşirenin tavsiyesiyle aldık. İçeriği doğal olan ve Alman menşeyli bu krem kimyon yağı bazlı. Sabah-akşam çok az miktarda kremi Selin'in göbek çevresine masaj yaparak yedirdik.

Çok faydasını gördüğümüze inandığım bu kremi yurt dışından ilaç getiren eczanelerden temin etmeniz mümkün.

REZENE ÇAYI

Rezenenin gaz sancılarını hafifletmekte etkili olduğu çok konuşulan bir konu. Eğer bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa, sizin bolca rezene çayı tüketmeniz işe yarayacaktır. Aynı zamanda doktorunuza danışarak bebeğinize bebeklere özel satılan rezene çaylarından da verebilirsiniz. Kullanım şekli ve dozuyla ilgili doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.

KİMYON

Kimyon yine gaz için çok etkili olduğu söylenen bir baharat. Anne sütüyle beslenen bebekler için annenin kendi yemeklerine bolca kimyon katması çok tavsiye edilen bir yöntem.

Bunlar dışında gaz ilaçlarını da doktorunuz kontrolünde deneyerek kullanmanız mümkün.

Üye ol, ilk alışverişte %10 indirim fırsatı kazan!

Tüm sitede geçerli ilk alışverişinizde kullanabileceğiniz %10 indirim kodu için üye olun!