GİRİŞ

E-Posta
Şifre

YENİ ÜYE

Ad
Soyad
E-Posta
Şifre
Şifre Tekrar
Ürün sepete eklendi
Aramıza Hoşgeldin!
Welcome Abroad!
Bültene başarıyla üye oldun.
Teşekkürler!
Thank you for subscribing to
our newsletter.

1500 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO

İLK SİPARİŞTE %10 İNDİRİM İÇİN ÜYE OLUN! İNDİRİM KODU: HELLOPC10

Denge Bisikletinin Faydaları

Pedalsız ve iki tekerlekli olan denge bisikletleri, çocuklar için her şeyden önce kesinlikle eğlenceli bir araç. Onlara özgürce hareket etme, kendilerini yormadan ebeveynlerine yol boyunca eşlik edebilme gibi avantajlar sunan denge bisikletleri, tıpkı pedallı bisikletler gibi çocuklara eğlencenin yanı sıra fiziksel ve mental faydalar da sunuyor. Bu yazımızda denge bisikletlerini etraflıca ele alıp, onların sunduğu bu önemli fiziksel faydaları inceledik.

Ne Zaman Kullanmaya Başlamalı?

Denge bisikletleri için önerilen yaş aralığı genellikle 2 ila 5 arasında değişiyor olsa da, en önemli seçim kriteri çocuğunuzun sele üzerinde rahatça otururken her iki ayağını da tamamen yere basabildiğine emin olmanız. Bu şartları yerine getirebiliyorsa; denge bisikleti kullanımına hazır olduğu anlamına gelir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz için ideal bir ilk bisiklet olan denge bisikletleri, çocuğunuzun ayakları hareket ettiğinde hareket eder. Ancak eğer çocuğunuz denge bisikletlerine meraklı değilse ilk etapta onu zorlamamanız gerekir. Akranlarında gördüğü ve ilgisi arttığı bir zaman aralığında onu tekrar denge bisikleti ile tanıştırmayı deneyebilirsiniz.

Denge Bisikletinin Faydaları

  • Denge bisikleti, çocuğunuzun geleneksel bisiklete geçişini kolaylaştırır. Çocukları bisiklet sürmenin zevkiyle tanıştırmak için ideal bir yoldur.
  • Denge bisikletinde çocuklar aynı anda hem denge kurmayı hem yön vermeyi, hem kaslarını esnetmeyi hem de ayaklarını hareket ettirmeyi öğrenir.
  • Çocukları denge bisikletini sürerken, ne kadar kas gücünün bisikleti harekete geçirdiğini hızla öğrenir. Bu bilgi çocuğunuzun kas tonusunu geliştirmesine yardımcı olur ve bu da düz bir vücut duruşu sağlar.
  • Kas tonunun güçlenmesine ve vücut duruşunun iyileşmesine yardımcı olur.
  • Kontrollü öğrenme: Çocuğunuz denge bisikleti üzerindeyken ayakları hala yerdedir. Bu onlara daha fazla istikrar ve kontrol sağlar ve özgüvenlerini artırmaya yardımcı olur.
  • Denge bisikleti, çocuğunuzun yön bulma becerilerini (en iyi rotayı bulma), motor planlamasını (köşeleri dönmeyi öğrenme), mekânsal farkındalığını (engelleri aşmayı öğrenme) ve iç algısını (çocuğunuzun vücut pozisyonlarını dış çevreye uyacak şekilde ayarlama yeteneği) geliştirir. Bu sayede mekansal farkındalıklarını büyük bir katkı sağlar.
  • Çocukların vestibüler sistemi (denge ve uzamsal oryantasyon duyusu) için harika bir egzersizdir.
  • Sallanma, kayma, dans etme, atlama gibi diğer hareketler konusunda onların olumlu hissetme olasılığını artırır.,
  • Denge bisikletlerinin gelişimsel faydalarının üç tekerlekli bisikletlerden veya destek tekerlekli bisikletlerden daha fazla olduğu düşünülmektedir. 2022 tarihli İngiliz Gelişim Psikolojisi Dergisi tarafından yapılan bir çalışmada, denge bisikletiyle pratik yapan çocukların, eğitim tekerlekli bisiklet süren çocuklara kıyasla daha küçük yaşta bağımsız olarak bisiklet sürmeyi başardıkları ortaya konulmuş.
  • Denge bisikleti kullanmanın benlik saygısını, özgürlük ve bağımsızlık duygusunu, konsantrasyonu ve sabrı artırma gibi psikolojik faydaları da bulunur.

Güvenlik Önlemleri:

Kask: Denge bisikletine binerken çocuğunuz için en önemli güvenlik önlemlerinden biri kask takmaktır. Kask seçerken kaskın tam oturduğundan ve başın arkasını ve alnı kapladığından emin olmanız gerekir.

Güvenli bir yer seçimi: Denge bisikletini çocuğunuzla tanıştırırken alanın tehlikelerden ve özellikle trafikten uzak olması gerekir. Tenis kortu veya oyun alanı gibi düz ve düzgün bir yüzey idealdir ve özgüvenlerini artırmaya yardımcı olacaktır.

Bisiklet kontrolü: Lastikleri, frenleri ve gidonu kontrol etme alışkanlığını edinmek çocuğunuzun güvende kalmasını sağlayacaktır. Çocuklar çok hızlı büyürken, ayaklarının yere kolayca ulaşabilmesi için koltuğun yüksekliğini de kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Üye ol, ilk alışverişte %10 indirim fırsatı kazan!

Tüm sitede geçerli ilk alışverişinizde kullanabileceğiniz %10 indirim kodu için üye olun!