GİRİŞ

E-Posta
Şifre

YENİ ÜYE

Ad
Soyad
E-Posta
Şifre
Şifre Tekrar
Ürün sepete eklendi
Aramıza Hoşgeldin!
Welcome Abroad!
Bültene başarıyla üye oldun.
Teşekkürler!
Thank you for subscribing to
our newsletter.

1500 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO

İLK SİPARİŞTE %10 İNDİRİM İÇİN ÜYE OLUN! İNDİRİM KODU: HELLOPC10

İstanbul'ın En İyi Jimnastik ve Bale Okulları

Çocuklar, onları söylenenleri anlamaya (kulağa garip gelen bir ifade olsa da; komut almaya) başladıktan sonra jimnastik ve bale derslerine katılım gösterebilecek yaşa gelmiş oluyorlar. Bu yaş aralığı da minimum 3 olarak kabul ediliyor. Hem balenin hem jimnastiğin çocukların bedensel gelişimleri adına ortak faydaları bulunuyor: Her şeyden önce denge, el-göz ve sinir-kas koordinasyonu, beden kontrolü, esneklik gibi. Bu fiziksel faydaların yanı sıra daha aktif ve dışa dönük bir karakter yapısına sahip olma, gelişmiş disiplin duygusu, toplu hareket etmeyi ve sıra beklemeyi öğrenme gibi bale ve jimnastiğin çocukların sosyal becerileri üstünde de olumlu etkileri bulunuyor.

Spor eğitimine jimnastik ile başlayan çocuklar ilerleyen yaşlarda farklı bir spor dalına ilgi duyduklarında bile jimnastik sayesinde temel bir eğitim almış olacakları için yaşıtlarına göre bir adım önde olacaklardır. Büyük bir disiplin gerektiren bale ise çocukların yine farklı dans türlerine ilgi gösterdiklerinde, esnek bir vücut yapısına sahip olarak daha kolay adapte olmalarını sağlayacaktır.

Çocuğunuzu jimnastik veya bale ile tanıştırmayı düşünüyor, ilk adım için neresi bana uygun olur diye soruyorsanız; sizin için bale ve jimnastik kurslarını sıraladığımız bir liste hazırladık.

(Okurlarımız için küçük bir not: Jimnastik, Türk Dil Kurumu'na göre "j" ile yazılıyor fakat bazı okul ve kulüpler "cimnastik" olarak kullanmayı tercih ediyor.)

JİMNASTİK

Galatasaray Ataşehir Spor Okulları / Cimnastik Okulu

Temel ve artistik jimnastik dallarında eğitim veren Galatasaray Ataşehir Spor Okulları, pandemi nedeniyle alınan tedbirlere harfiyen uyan yerlerden biri. Geniş bir salonda az sayıda öğrenci ile ders yapılıyor ve antreman dışında jimnastik salonu kullanılmıyor. Salon temizliğine de özellikle dikkat ediliyor.

Yaş aralığı: 3-10

Lokasyon: Ataşehir

Şavkar Cimnastik Spor Kulübü

İzmir menşeili başarılı spor kulübü Şavkar Cimnastik, çocuklara artistik jimnastik, trambolin, aerobik ve ritmik jimnastik branşlarında çalışmalar yaptırıyor. Ataşehir'de açılan şubesi ile İstanbul'da da hizmet veren kulüp, dersler öncesinde ücretsiz test antremanı yaptırıyor. Bu antremana tüm yaş grupları kayıt yaptırarak katılabiliyor.

Yaş aralığı: 3-12

Lokasyon: Ataşehir

GymPark

2-14 yaş arası çocuklar için farklı yaş gruplarında, uzman antrenörler ile eğitimler düzenleyen GymPark'ın jimnastik programında, “el-göz, el ayak koordinasyon”, denge çalışmaları, kol- bacak kuvvetlendirme ve omuz kuvvetini artırmaya yönelik çalışmaların yanı sıra, vücut esnekliğini ve çevikliği estetik unsurlar ile geliştirmeye yönelik çalışmalar yer alıyor. Antremanlar halka, paralel bar, barfiks, kulplu beygir, uygun yer zemini, tırmanma merdiveni, jimnastik parmaklığı ve trambolin gibi materyaller ile destekleniyor.

Yaş aralığı: 2-4, 5-6, 7-14

Lokasyon: Sarıyer

Burhanfelek Jimnastik Kursu

Burhan Felek jimnastik kursunda çocuklar yaş grubu ve seviyelerine göre 8-10 kişilik gruplara ayrılarak, antrenörler eşliğinde çalışmalarını yapıyorlar. Jimnastik programları; öne taklalar, geriye taklalar, amutlar, çember, kipeler gibi temel hareketleri içeriyor. Aylık olarak düzenlenen programa, hafta içi veya hafta sonu olarak katılım sağlanabiliyor.

Yaş aralığı: 4-5, 6-8, 9-13

Lokasyon: Üsküdar

Acıbadem Cimnastik Spor Kulübü

2007 yılında kurulan Acıbadem Cimnastik Spor Kulübü, özellikle yurt içi ve yurt dışı yarışmalarda, ritmik jimnastikte (takım olarak Türkiye şampiyonluğu gibi) kazandıkları derecelerle adından söz ettiren bir kulüp. Jimnastik sporunu tam anlamıyla profesyonel bir açıdan ele alan kulüpte, çocuklar deneme dersinden sonra seviye grubuna ayrılıyorlar.

Yaş aralığı: 3-4, 5-6-7-8

Lokasyon: Üsküdar, Kartal, Küçükçekmece, Bakırköy

CSKA Türkiye Organizasyonu

Temel ve ritmik jimnastik branşlarında eğitim veren CSKA Türkiye Organizasyonu, CSKA'nın antrenman sistemi ile çalışıyor. Sporcuları hobby, star, master class ve yarışmacı olarak piramit şeklinde kategorize eden organizasyon, hobby kategorisinde başlayan sporculara zaman içinde "yarışmacı sporcu" olma hakkını tanıyor. "Temel Cimnastik Eğitimi ve (FMS) Temel Hareket Becerisi" programında ise oyunla öğretim ve uygulamalar yer alıyor. (Kurumun 2021 için temel jimnastik eğitim programı henüz belli değil.)

Yaş aralığı: 4 yaş ve üzeri (Ritmik jimnastik için)

Lokasyon: Kadıköy (Çiftehavuzlar, Uzunçayır), Ataşehir, Kurtköy

Maria's Academy

Adını kurucusu Maria Maksymenko'dan alan Maria's Academy'de, jimnastiğe tüm spor branşlarının temeli olarak bakılıyor. Çocuklara burada aldıkları eğitimle denge, kuvvet, çabukluk, esneklik gibi temel bedensel yetenekler kazandırmak amaçlanıyor. Maria's Academy'e göre çocuklar ilerde başka bir spor branşına ilgi duysalar bile bu alt yapıları onlara yardımcı oluyor.

Yaş aralığı: 3 yaş ve üzeri

Lokasyon: Göktürk, Etiler, Akasya, Acarkent

BALE

Yıldız Dans Müzik Akademi

Mini ve klasik olarak iki ayrı grupta çocuklar için eğitimleri olan Yıldız Dans Müzik Akademi, konservatuar kökenli eğitmenler ile çocukları dansla tanıştırıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan okulda, hobi ve sertifika programları uygulanıyor. Ders programında; stretching (esnetme), temel klasik bale, doğaçlama (oyunlar), ritim ve müzik çalışmaları ve repertuar çalışmaları (yıl sonu gösterisi sahne çalışmaları) yapılıyor. Klasik bale kursunda ise 3-4 yaş aralığında baleye başlayan öğrenciler için yıllar sürecek olan temel ve ileri eğitimleri planlanıyor. Klasik bale eğitimine hazırlık programının ardından ilkokul yaşına gelmiş öğrenciler kabul ediliyor.

Yaş aralığı: 3-4 (Klasik bale için 7 yaş ve üstü)

Lokasyon: Kadıköy

Tan Sağtürk Akademi

Tan Sağtürk Akademi'de, bale eğitimi farklı yaş gruplarına göre 3 ayrı kategoride veriliyor. Mini bale eğitiminde öğrencilerin baleyi ve müziği sevdirmek aynı zamanda onları klasik bale eğitimine hazırlamak amaçlanıyor. Hazırlık sınıfı eğitiminde çocuklar temel bale hareketlerini öğrenerek vücut ve koordinasyon gelişimlerini hızlandırıyorlar. Teknik sınıflarda ise öğrenciler 6 yaşından itibaren fiziksel uygunlukları ekseninde daha önce bale yapmışlarsa seviyeleri tespit edilerek teknik sınıflara yerleştiriliyor. Tan Sağtürk Akademi'de bale eğitimi, Royal Academy of Dance sertifika programı ve MEB programı olarak birlikte yürütülüyor.

Yaş aralığı: 3, 4-6, 6-16

Lokasyon: Altunizade, Ataşehir, Bağdat Caddesi, Çekmeköy, Fulya, Yeşilyurt, Zekeriyaköy

Aytunç Bentürk Dans Akademi

2005 yılında kurulan Aytunç Bentürk Dans Akademi'de; hobi ve klasik bale hazırlık sınıfları ile küçük yaş grubuna, Klasik Bale Teknik M.E.B Sertifika Programı ile 7 yaş ve üstü çocuklara bale eğitimi veriliyor. Bale hazırlık ve hobi sınıfları haftada bir gün bir saat olarak, klasik bale eğitimleri ise haftada bir gün iki saat olarak organize ediliyor.

Yaş aralığı: 4-6, 7 yaş ve üzeri

Lokasyon: Koşuyolu, Feneryolu, Bakırköy

Özel Mutlu Bale ve Dans Okulu

2009 yılında açılan Özel Mutlu ve Bale Dans Okulu, çocuklar için klasik bale sınıflarına sahip. Okulu diğer bale kurslarından ayıran özelliği ise; Türkiye'de yetişkinler için bale eğitimini başlatan ilk yer olmaları. Çocukların uzun yıllar sürebilecek bale eğitimleri için iyi bir başlangıç noktası olan okulda point dersi, karakter dansı, modern dans gibi farklı kategorilerde dersler de mevcut.

Yaş aralığı: 4 yaş ve üzeri

Lokasyon: Suadiye, Çekmeköy

Etiler Sanat Merkezi

Etiler Sanat Merkezi'nin bale dersleri 3 farklı yaş grubunu içeriyor. Hazırlık sınıfında çocuklara baleyi sevdirmek amaçlanıyor. Ayrıca ritim duygularının oluşmasına da katkı sağlanıyor. Teknik sınıflarda ise ise 6 yılı kapsayan, uluslararası standartlarda eğitmen, dansçı ve koreograf yetiştirmeyi amaçlayan bir eğitim sistemi benimseniyor. Etiler Sanat Merkezi'nin, yine farklı yaş grupları için Royal Academy of Dance Bale Sertifika Programları da bulunuyor.

Yaş aralığı: 3-6, 6-8, 8 yaş ve üzeri, 16 yaş ve üzeri

Lokasyon: Levent

Piyanoya, Müzik & Bale

Oya Tombuloğlu tarafından 2011 yılında açılan, butik bir okul olan Piyanoya'da, hem küçüklere hem yetişkinlere müzik ve bale dersleri veriliyor. Bale öğrencilerine BTDA (British Theatre Dance Association) sınavına girerek uluslararası geçerli sertifika kazanma imkanı sunuyor.

Yaş aralığı: 4 yaş ve üzeri

Lokasyon: Bebek

Mandy Dans Kursu

MEB Sertifikalı eğitim veren kurumlardan biri olan Mandy Dans Kursu'nda, Vaganova metodu uygulanıyor. (Bale tarihi için önemli isimlerden biri olan Agripina Vaganova adındaki Rus bale eğitmeninin ismiyle anılan bu metod, Avrupa'da balenin en kabul gören standartı olarak bale eğitimlerinde kullanılıyor.)

Yaş aralığı: 4-12

Lokasyon: Maltepe, Kurtköy, Tuzla, Sancaktepe, Üsküdar

Cadde Sanat

Cadde Sanat'ta çocuklar için bale dersleri mini ve yetişkin olarak iki kategoriye ayrılıyor (ayrıca yetişkinler için de bale dersleri bulunuyor). Her iki kategori için de Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Anasanat Dalı mezunları tarafından dersler veriliyor. Cadde Sanat'ta da öğrenciler Vaganova bale tekniğini ile eğitiliyor.

Yaş aralığı: 3-4, 4-14

Lokasyon: Kadıköy

Üye ol, ilk alışverişte %10 indirim fırsatı kazan!

Tüm sitede geçerli ilk alışverişinizde kullanabileceğiniz %10 indirim kodu için üye olun!