GİRİŞ

E-Posta
Şifre

YENİ ÜYE

Ad
Soyad
E-Posta
Şifre
Şifre Tekrar
Ürün sepete eklendi
Aramıza Hoşgeldin!
Welcome Abroad!
Bültene başarıyla üye oldun.
Teşekkürler!
Thank you for subscribing to
our newsletter.

1500 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO

İLK SİPARİŞTE %10 İNDİRİM İÇİN ÜYE OLUN! İNDİRİM KODU: HELLOPC10

Güvenli Babywearing Rehberi

Kısaca sling, kanguru gibi taşıyıcılarla “bebeğinizi giymek” olarak tanımlanabilen babywearing, bebeğinizin ilk yıllarında adeta hayat kurtarıyor. Babywearing yeni doğmuş bebeğinizin sakinleşmesini ve uykuya kolayca dalmasını sağlarken pusete alternatif, “eller serbest” bir taşıma yöntemi olarak da hayatı kolaylaştırıyor. Ancak tüm bu avantajların tadını çıkarırken konfor ve güvenlik açısından ideal bir babywearing ürünü seçmek ve bu ürünü doğru kullanmak gerekiyor. Peki, sling ve kanguru seçiminde ve kullanımında nelere dikkat etmek gerekiyor?

Ergonomik Tasarımlardan Şaşmayın

Piyasada çok sayıda farklı özelliklere sahip bebek taşıyıcısı modeli var. Geniş bir skalada yer alan bu ürünlerin seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken kriterlerin başında bebeğinizin omurga gelişimini destekleyen tasarımlara öncelik vermek geliyor. Omurganın doğal kavisini koruyan, dizleri ve kalçayı doğru şekilde destekleyerek bacakların aşağı sarkmasını engelleyen ergonomik kangurular, bebeğinizin gelişimi açısından ideal modeller.

Bebeğinizin Yaşına ve Kilosuna Uygun Bir Ürün Seçin

Anne babalar kimi zaman bebeklerinin sling ya da kanguru içinde rahat edemediğini söylüyor. Bunun nedeni çoğu zaman seçilen ürünün bebeğe uygun olmayışı ya da ürünün yanlış kullanımı. Öncelikle bebeğinizin yaşına ve kilosuna uygun bir ürün seçmeniz çok önemli. Örneğin yenidoğanlar için mutlaka esnek slingler veya yenidoğan kullanımına uygun, ayarlanabilir kangurular seçilmeli. Bebeğiniz kilo aldıkça ve boyu uzadıkça kullandığınız ürünün ayarlarını değiştirmeniz veya farklı bir modele geçmeniz gerekebilir.

Ürünü Doğru Kullandığınızdan Emin Olun

İster esnek sling olsun, ister ergonomik kanguru bebeğinizin ve sizin rahatınızı belirleyen bir diğer unsur, ürünün doğru kullanımı. Slingi doğru bağlayamıyorsanız ya da kanguruyu doğru şekilde ayarlayamıyorsanız bebeğiniz rahatsız ve huzursuz olabilir. Siz de yükü eşit dağıtamadığınız için omuz, sırt, bel ağrıları çekebilirsiniz. Peki, doğru pozisyonu aldığınızdan nasıl emin olabilirsiniz? İşte, birkaç ipucu:

Satın aldığınız ürüne dair çok sayıda uygulama videosu izleyerek nasıl kullanıldığını detaylıca öğrenin. Taşıyıcınızı hem bebeğinizin hem de sizin rahat edebileceği şekilde kullanabilmek için sayısız deneme yapmanız gerekebilir. Hemen pes etmeyin!

Bebeğinizi konumlandırırken boynunun ve omurgasının doğru şekilde desteklendiğinden emin olun.

Yenidoğanlarda omurganın doğal kavisini koruması ve C şeklindeki formunu koruması önem taşıyor. Bu yüzden 0-1 yaş arasında bebeğin sırtı düzleştiğinden öne dönük taşıma önerilmiyor. Ayrıca dışa dönük taşıma bebeğin fazla uyarana maruz kalmasına da neden oluyor.

Bebeğinizin çenesini kontrol edin; çenesi ile göğsü birbirine yapışık olmamalı ve rahat nefes alışverişi için arada en az iki parmak mesafe bulunmalı.

Bebeğinizin doğru pozisyonda olduğunu anlamak için yüzünün net olarak görüldüğünden emin olmalısınız. Başınızı eğdiğinizde alnını kolayca öpebiliyorsanız doğru pozisyonu bulmuş olabilirsiniz.

Kanguru bebeğinizi dizden dize desteklemeli. Bebeğinizin bacakları ayrık, dizleri kalça seviyesinden yukarıda olmalı.

Sıcak havalarda bebeğinizin fazla ısınmasını önlemek için ince giydirmeniz gerekiyor. Ayrıca terlemeyi azaltmak için bebeğinizle aranıza müslin bir örtü koyabilirsiniz.

Kullanılan Malzemelere Dikkat Edin

Bebeğinizi tenine değecek her şeyde olduğu gibi sling ve kanguruda da kullanılan malzemelerin onun hassas cildini ve sağlığını gözetmesi gerekiyor. Kullanılan kumaşların ve boyaların içeriğinde PVC, BPA, fitalat, formaldehit gibi zararlı kimyasallar bulunmadığından emin olmak için ürünün özelliklerini inceleyebilir, yeterli bilgiye erişemediğiniz durumlarda yetkili satıcıya sorular sorabilirsiniz. İçiniz tam anlamıyla rahat etsin istiyorsanız tekstil ürünlerinde problemli bileşenlerin olmadığını garantileyen, uluslararası geçerliliği olan OEKO-TEX sertifikasına sahip ürünleri tercih edebilirsiniz.

Babywearing konusunda yeniyseniz ve nasıl bir ürün kullanmanız gerektiğine bir türlü karar veremiyorsanız işe Babywearing Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey başlıklı yazımızı okuyarak başlayabilirsiniz.

Üye ol, ilk alışverişte %10 indirim fırsatı kazan!

Tüm sitede geçerli ilk alışverişinizde kullanabileceğiniz %10 indirim kodu için üye olun!