GİRİŞ

E-Posta
Şifre

YENİ ÜYE

Ad
Soyad
E-Posta
Şifre
Şifre Tekrar
Ürün sepete eklendi
Aramıza Hoşgeldin!
Welcome Abroad!
Bültene başarıyla üye oldun.
Teşekkürler!
Thank you for subscribing to
our newsletter.

1500 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO

İLK SİPARİŞTE %10 İNDİRİM İÇİN ÜYE OLUN! İNDİRİM KODU: HELLOPC10

Çocuklar ile Müzede

Çocukların müze deneyimini sevmeleri iyi vakit geçirmelerine bağlı. Peki bunun için ne tür ön hazırlıklar yapmalı?

Soğuk ve yağışlı kış günlerinde illa ki eve ya da kapalı oyun alanlarına tıkılmamız gerekmiyor. Aktivite sıkıntısı çekiyorsanız müze ziyaretlerini programınıza ekleyebilirsiniz. Enerji bombası bir ufaklıkla müzeye gitme fikri tüylerinizi diken diken etse de doğru taktiklerle bu ziyareti herkes için keyifli bir deneyime dönüştürebilirsiniz.

Sanata ilgiyi nasıl artırırız?

Müzelerin çocuğunuzun sanat sevgisine, yaratıcılığına ve görsel gelişimine katkıları yadsınamaz. Müze ziyaretlerini hayatınızın bir parçası haline getirmeden önce çocuğunuzun sanata ilgi duymasını sağlayabilirsiniz. Bunun en iyi yolu özelikle büyük çocuklar için sanat kitaplarına yatırım yapmak. Önerilerimize Yaratıcılığı Harekete Geçiren Sanat Kitapları yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İdeal saatler ve zaman planlaması

Müzeler sabah saatlerinde daha sakin oluyor, yani çocukla müze ziyareti için en uygun zaman dilimi açılıştan sonraki ilk saatler. Eskisi gibi uzun saatler boyunca müzede zaman geçiremeyeceğinizi ve her bir eserin başında dakikalarca dikilemeyeceğinizi baştan kabullenmeniz gerekiyor. Çocuğunuzun limitlerine, uyku ve yemek zamanlamasına göre 2-3 saatlik bir ziyaret planlamak en mantıklısı. Ya da 1-2 saatlik gezintiden sonra müze restoranında kısa bir mola verebilir, sonra gezmeye devam edebilirsiniz.

Müze kuralları

Çocukları sanatla tanıştırırken müze ziyaretinin kurallarını öğretmek de mühim bir adım. Kuralları anlayabilecek yaşta olan çocuklara müzede gürültü yapmamaları, koşturmamaları, sanat eserlerine dokunmamaları gerektiğini önceden anlatmakta fayda var. Yine de çocuğunuzun müzede sakin durabileceğinden şüphe duyuyorsanız öncesinde yakınlardaki bir parkta biraz enerji harcamasını sağlayabilirsiniz.

Sanatı pratiğe dökmek

Çocukların müze deneyimini sevmeleri iyi vakit geçirmelerine bağlı. İyi müzelerin pek çoğu farklı yaş gruplarındaki çocuklara yönelik eğitim programları, atölyeler düzenliyor. Bu atölyeler de genellikle güncel sergilerle birebir bağlantılı oluyor. Gezdikleri sergilerle, gördükleri sanat eserleriyle ilgili atölyeler çocukların olaya daha çok dahil olmasını sağlıyor. Fotoğraf çekmek serbestse çocuğunuzun eline bir kamera vermek, müze mağazasından sergilenen eserlerden birinin kartpostalını satın alarak müzede o eseri aramak, resim defteri ve boya ile gördüklerini çizmelerini istemek bu sanatsal deneyimi eğlenceli hale getirmenin diğer yolları.

Tam teçhizatlı gitmek

Zaptı zor bir çocuk müzede züccaciye dükkanındaki fille eşdeğer. O yüzden gideceğiniz müze uygunsa pusetinizi mutlaka yanınıza alın. Çocuğunuz yeteri kadar küçükse ergonomik kanguruyla yola çıkmak çok akıllıca bir hareket olabilir. Yanınızda sıkılma ihtimaline karşı birkaç oyuncak ve ufak atıştırmalıklar taşımayı da ihmal etmeyin.

İlgi alanına göre müze seçmek

Özel ilgi alanlarına yönelik müzeler de çocuklar için heyecan verici keşif alanları. Arkeolojiye ilgi duyan çocuklar için İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Sadberk Hanım Müzesi, Beşiktaş’taki Deniz Müzesi, ulaşım araçlarına yönelik zengin koleksiyonuyla Hasköy’deki Rahmi M. Koç Müzesi, Santralİstanbul’daki Enerji Müzesi çocuklarla gidilebilecek müzelerden birkaçı.

Üye ol, ilk alışverişte %10 indirim fırsatı kazan!

Tüm sitede geçerli ilk alışverişinizde kullanabileceğiniz %10 indirim kodu için üye olun!